Dětské oblečení a 4 kroky k jeho snadné organizaci

Photo by Mamami

Když jsem čekala první dcerku, nemohla jsem se dočkat  nákupů výbavičky. Nakoupeno, vypráno, vyžehleno a uloženo jsem tenkrát měla už asi 10 týdnů před porodem. Hned po návratu z porodnice jsem ale rychle pochopila, že se všemi těmi roztomilými kousky je spojený především nekonečný kolotoč praní, sušení a žehlení. A po pár týdnech mi bylo jasné, že k tomu všemu patří také třídění, vyřazování a dokupování nových velikostí. V tu chvíli mi došlo, že dětské oblečení není zdaleka jen milá radost, ale především jedna velká a prakticky nekonečná mateřská starost. S tím jak dětí přibývalo, musela jsem si stále častěji klást otázky jako: „Opravdu je nutné tohle kupovat“? „Mám tenhle kousek ještě schovat na případné další dítě“? „Kde to uložím?“ Ze zpráv, které nám posíláte víme, že tyhle otázky jsou na denním pořádku i ve vašich domovech. V dnešním článku vám tedy představíme 4 kroky k přehlednému šatníku vašich dětí.

Nákupy, dárky a skříně praskající ve švech

S dětským oblečením je to v mnohém podobné jako s hračkami, o kterých jsme psaly v minulém článku. Obzvlášť u prvního dítěte se většina rodičů neovládne a pořídí všeho minimálně dvakrát tolik, než by bylo nejspíš třeba. A pak jsou tu často také nadšení prarodiče, kteří nákupní mánii podléhají snad ještě ochotněji. Má to ale samozřejmě také odvrácenou stranu mince v podobě přeplněných skříní a následně často zoufalé maminky, která už prostě neví „kam s tím“. Pokud jste právě v podobné fázi, pak je dnešní článek psaný právě pro vás. Ano, k mateřství ten kolotoč nákupů, ukládání, praní, sušení a třídění patří. To ale neznamená, že z něj musíte jednou, někdy na prahu dospělosti vašich dětí, vypadnout vyždímaná jako to prádlo.

1. krok: Respektujte svůj životní styl

Tohle je potřeba říct na úplném začátku. Každý jsme jiný. Máme jiný počet dětí, jiné životní priority, jiné zájmy, jiné místo bydliště. To všechno se odráží i v tom, jak oblékáme sebe a své děti. Nebo by se to aspoň odrážet mělo. Věřím, že u svého vlastního šatníku vám to nedělá problém. S tím dětským je to někdy náročnější. Pokud žijete ve městě a většinu času s dětmi trávíte mezi obchody a kavárnami, budou mít vaše děti převážně kousky vhodné do města a k tomu jedny dvoje tepláčky. Naopak pokud žijete třeba na samotě a drtivou většinu času trávíte s dětmi na zahradě nebo v lese, nebudou mít holčičky skříň plnou krajkových šatů, zato těch na „lítačku“ budou mít třeba šestery. Nic z toho není špatně. Je to váš život a váš životní styl.

2. krok: Nakupujte dle potřeby jednotlivých dětí

Jistě, s prvním dítětem je možné nakupovat oblečení tzv. pro radost. S přibývajícím počtem rodinných příslušníků se ale tento způsob dost prodraží. Nakoupit pro radost jedny šatičky nebo troje či dokonce patery, to už je opravdu značný rozdíl. Sama jsem se to musela učit, protože k nákupům pro radost mám přirozené sklony. Dnes ale nakupuji dětem oblečení v naprosté většině případů podle toho, co opravdu potřebují. Neznamená to ale, že automaticky všem na začátku léta nakoupím trička s krátkým rukávem, i když by se to nabízelo.

V praxi to často vypadá spíš tak, že mladší dcerka má dostatečnou zásobu triček, ze kterých vyrostla starší dcera a syn zase ještě nevyrostl z těch loňských, zato už mu nepasují žádné kraťasy. Proto když jdu nakupovat, většinou koupím každému něco, ale to něco je to, co v dané skříni momentálně opravdu schází. To všechno samozřejmě znamená, že o dětských skříních musím mít víc než dobrý přehled. A s tím souvisí další bod.

Photo by Mamami

3. krok: Stačí mít jen tolik věcí, kolik je potřeba na týdenní dovolenou

Tohle pravidlo mi dost usnadnilo život. Praktikovat jsem jej začala asi s příchodem třetího dítěte. Po dvou dcerách totiž přišel syn a mně se opravdu už nechtělo investovat peníze ani čas do železných zásob oblečení. A tak jsem nakoupila opravdu jen to minimum, které bylo třeba mít, abychom mohli pohodlně odcestovat na týdenní dovolenou bez pračky. Počty jednotlivých kusů se v tomto případě tak samozřejmě odvíjí od věku dětí a jejich potřeb.

V každém případě ale tohle pravidlo znamená prakticky poloprázdnou skříň, ve které je velmi snadné najít to, co je třeba právě vyřadit nebo dokoupit. Naše děti mají v jedné skříni uložené oblečení na celý rok. Podle ročního období pak jen přesouváme jednotlivé kousky tak, aby byly snadno dostupné ty, co jsou právě třeba. Pouze objemné věci jako jsou zimní bundy či oteplovačky jsou mimo sezónu uložené ve vakuových pytlích, aby zbytečně nezabíraly místo. V zimě jim pak jen ramínka uvolní letní šaty.

4. krok: Třídění a vyřazování patří k životu (s dětmi)

Tady bývá často ten největší problém, který způsobuje nepořádek, chaos a frustraci. Někomu nedělá žádný problém třídit oblečení třeba každý měsíc, jiný nedokáže vyhodit prakticky nikdy nic, zvlášť když se to týká dětí. Nutno ale říct, že bez pravidelného třídění a vyřazování se v domácnosti s dětmi opravdu neobejdete. S miminky asi do jednoho roku musíte třídit, vyřazovat a dokupovat prakticky každý měsíc. Později už se intervaly sice prodlužují, nicméně i tak je nejlepší sednout si ke skříním vašich dětí opravdu nejméně čtyřikrát za rok, tedy na přelomu každého ročního období. Přemýšlíte jak a podle čeho vlastně třídit?

Nejjednodušší bude, když přesunete na zem celý obsah skříně daného dítěte. Ve chvíli, kdy už máte s tříděním praxi a děti jsou trochu starší, je možné třídit všechny skříně naráz. Pokud ale nejste zrovna systematik, doporučuji vám třídit jednotlivé skříně postupně. Při třídění pak postupujte tak, že jednotlivé kousky dětského oblečení rozdělujete do třech různých kategorií: Nechat, poslat dál a vyhodit, přičemž při třídění pak postupujte v těchto krocích odzadu.

1. Vyhodit

Patříte mezi ty, které by do této kategorie nedaly nejlépe nikdy nic? Chápu. Nemusíte rozhodně hned vyhazovat polovinu skříně. Opravdu ale pečlivě projděte kousek po kousku a zbavte se všeho, co vaše děti nebo pračka zničily prakticky k nepoznání. Patří sem všechna ta roztrhaná či nenávratně zbarvená trička, ponožky a punčochy s dírou v palci i na patě, prodřené spodní prádlo apod. Vyhození těchto kousků si nemusíte nijak zvlášť vyčítat. Pravděpodobně sloužily dobře a dlouho, tak jim klidně i poděkujte s klidným srdcem je vyřaďte z oběhu. Zaslouží si to.

2. Poslat dál

Dalo by se říct, že tohle je taková jemnější varianta pro ty, kteří vyhazování opravdu z duše nesnáší. Většina z nás má kolem sebe nějakou kamarádku nebo ví o někom potřebném, komu by výbavička na dítě nebo aspoň její část hodně ulehčila život. Musím říct, že já sama téhle varianty využívám nejčastěji. Naprostou většinu dětského oblečení jsem buď darovala či prodala za menší peníz a samotnou mě vždycky potěšila ta neskrývaná radost na druhé straně. A o té úlevě, kterou mi přinesly poloprázdné skříně snad nemusím ani psát.

3. Nechat

Na podlaze by vám tak v tuto chvíli měly zbýt ty kousky, které si chcete ponechat. Zda zůstanou ve skříni daného dítěte ještě i na příští sezónu nebo je přesunete mladšímu sourozenci, to už je na vás. Jen si musíte dávat pozor, abyste jen nepřesouvala věci ze skříně do skříně. Pak by třídění úplně ztratilo svůj smysl. Může se ale stát, že skříň mladšího dítěte bude v určitém období zkrátka o něco plnější. Stále jde ale o to, neztratit přehled a předejít pocitu přehlcení.

Pokud vám třídění a vyřazování věcí trhá srdce, tuším, že právě teď vám zbylo minimálně pár kousků, o kterých víte, že už sice nejsou zdaleka v TOP stavu, ale říkáte si, že je škoda je vyhodit, protože by se mohly ještě hodit. Určitě souhlasím s tím, že je dobré mít v zásobě vždycky nějaký ten kousek, u kterého je jedno, že jej propálí jiskra z letního táboráku nebo se zničí na pískovišti. I počet takových kousků se může velmi lišit a záleží právě na tom, jaký je ten váš životní styl. Zkuste k sobě být naprosto upřímná a než takový kousek vložíte zpět do skříně, zamyslete se nad tím, zda je opravdu vaše děti můžou reálně využít a zda podobných kusů oblečení, které se podle vás můžou ještě hodit, nakonec nemáte víc, než těch, které vaše děti nosí opravdu denně.

Photo by Mamami

Kam s tím?

Vyhodit nepoužitelné kousky, poslat dál to, o čem víte, že už to vaše děti neužijí a uložit zpět kousky, které si chci nechat. To je poměrně snadné. Co ale s věcmi, které si chcete nechat třeba na případné další dítě? Kam to všechno uložit do té doby než do toho mladší sourozenec doroste? Jak si v tom nepřeberném množství druhů a velikostí najít nějaký systém?

Nemusíte schovávat všechno

Zvlášť v případě, že mladší sourozenec ještě není ani na cestě. Proberte si poctivě výbavičku výše zmíněným systémem a nechte si opravdu jen to, co za to stojí. Možná objevíte kousky navždy ušpiněné mrkvovou přesnídávkou nebo takové, které vám u prvního dítěte prakticky jen ležely ve skříni. Takové opravdu nemá smysl schovávat dál. Ty první s klidným srdcem vyhoďte, ty druhé pošlete dál. Pravděpodobně udělají radost někomu jinému.

Udělejte si přehled

Dětské oblečení, které si necháváte, ihned v procesu třídění rozdělujte do krabic či pytlů podle velikosti, případně i dle kategorií a vše si důkladně popište. Velmi vám to usnadní práci, až budete pár týdnů před porodem s obrovským břichem hledat tu správnou část výbavičky.

Ukládejte podle svých možností

Pokud máte k dispozici půdu či suchý sklep ať už u sebe doma nebo třeba u rodičů, kde si můžete dětské oblečení dočasně uložit, je to skvělé. V případě, že nic takového nemáte, ukládejte zkrátka jen tolik, kolik vám dovolí vaše úložné prostory. Zkuste se vyvarovat tomu, že s příchodem dětí uděláte z vašeho domova skladiště. Obzvlášť v případě, že děti nemáte hned za sebou, ale plánujete větší odstupy v řádu několika let. Zvažte, zda nakonec nebude lepší věci prodat a až přijde znovu čas, koupit si nové. V případě, že využijete pravidlo týdenní dovolené, nákup případné nové výbavičky vás rozhodně nepoloží.

Photo by Mamami

Zaveďte si rutinu

Jak už jsem psala v samotném začátku článku, s dětským oblečením se pojí především nekonečný kolotoč praní, sušení a ukládání. V dnešní době nám tento proces velmi usnadňují nejrůznější spotřebiče, nicméně stejně se mu nevyhneme. Můžete si stěžovat, jaká je to nekonečná práce nebo to můžete vzít jako fakt a z celého procesu vytvořit poměrně příjemnou součást vašich všedních dní. Určete si své prací dny, pokud žehlíte, pak si vyhraďte i pravidelný čas na žehlení. Uvidíte, že nastavená rutina vám velmi usnadní život. A nezapomeňte na jednu důležitou věc – nemusíte dělat všechno. Automatickou pračku jistě dokáže s přehledem zapnout i váš muž či děti školou povinné. Stejně tak věšení prádla nebo třídění ponožek. Určitě se tomuto tématu budeme na blogu ještě věnovat. Spoustu tipů ale najdete také v naší knize, která vychází už po prázdninách.

 

Potřebuje váš domov restart?

S naší letošní jarní sérií se blížíme do úplného závěru. V článcích jsme vám představily množství tipů na úklid a organizaci jednotlivých místností vašeho domova. Na začátku jste možná byli plní energie, ale postupem času jste znovu upadli do starých a zajetých kolejí. Přesto už je to ale možná dnes jiné než dřív. Vadí vám, že se nevyznáte ve vaší spíži? Vadí vám, že vaše koupelna není tím místem odpočinku, o kterém sníte? Vadí vám, že vaše ložnice je zaskládaná krabicemi s dětským oblečením? Pak jste na nejlepší s tím opravdu něco udělat. A skvělé na tom je, že na to nemusíte být sami. Začněte prvním malým krůčkem.

Objednejte si virtuální organizaci a dejte do pořádku právě tu místnost, která vás nejvíc pálí.

Nebo si už teď s námi domluvte zářijový termín osobní organizace. Na úvodní schůzce se s vámi vše důkladně probereme a následně s vámi osobně projdeme celým procesem třídění, uklízení a organizace.

Organizace domova není nějaký jiný druh úklidové služby. Organizace domova vám pomůže vnést systém a pořádek nejen do vašich skříní a poliček, ale především do vašich dní.

E-mailový klub

Každý čtvrtek ráno dostávají členové našeho e-mailového klubu upozornění na nový článek, ale součástí jsou také nejrůznější výzvy či bonusy.

Pokud o ně nechcete přijít vy, přihlaste se do klubu už dnes.  Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje. Pokud byste náhodou časem zjistili, že vám odběr našich novinek nevyhovuje, můžete se z klubu kdykoli odhlásit.

 

 

 

 

 

3 comments

  1. Lucie says:

    Stačí mít jen tolik věcí, kolik je potřeba na týdenní dovolenou – to jako fakt? To si nedovedu představit. Já třeba jako dítě jezdila na třítýdenní tábory a trpěla jsem krizovým nedostatkem ponožek a spodního prádla. A co v situaci, kdy se jede z jedné akce na druhou a nestíhá se vše přeprat a usušit, příp. před odjezdem na jednu dovolenou je třeba mít sbaleno i na druhou akci, protože tam batohy poputují po vlastní ose? Buď teda na týdenní dovolenou balíte fakt hodně věcí, nebo jste extrémní minimalisté. Kupříkladu já bych na týdenní dovolenou balila dítěti nejspíš jeden svetr a jednu až dvě mikiny – ale ve skříni má podstatně víc svetrů a mikin, prostě proto, že mám někdy náladu mu dát i něco jiného. Na druhou stranu souhlasím, že člověk je tvor hrabivý a že oblečení mnohdy máme mnohonásobně víc než stíháme unosit a že aspoň špetka závanu minimalismu by našim šatníkům mnohdy doopravdy prospěla.

    • Luci, právě proto jsem neuváděla přesné počty věcí, které na tu týdenní dovolenou mít. Je to opravdu individuální. Za extrémní minimalistku se rozhodně nepovažuji, takže je možné, že na dovolenou asi opravdu balíme věcí víc, protože třeba dětské skříně zůstávají po sbalení prakticky prázdné. Jde ale samozřejmě vždycky o životní styl celé rodiny. Pokud děti jezdí na třítýdenní tábory, pak si klidně můžete udělat pravidlo „tří týdnů“, to je nakonec jedno. Princip je ale právě v tom, neustále se zamýšlet nad tím, co opravdu potřebujeme a co už je jen důsledek „syslení“. A k tomu jsou skvělé právě ty pravidelné čistky. Krásné léto

    • Tereza says:

      Jj, tábory jsou naprd, loni jsme zjistili, že přítel nemá tolik trenek pro syna na tábor – je to 14 denní akce a doma máme fakt jen nezbytné počty oblečení (a i tak se kolikrát spoustu věcí prostě neunosí)..ale ty trenky a ponožky jsou krizový no, tam bych to pravidlo nezaváděla, u menších dětí to asi stejně nejde, dyť se kolikrát pokadí a tak x krát za den:D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..