Každodenní úklid a organizace vašeho domova

Děti, práce, úkoly do školy, kroužky, nákupy, vaření. A ještě mám k tomu stihnout uklidit? Není toho nějak moc? Vždyť to ani nemá cenu, stejně to nikdo neocení. A co se uklidí, je za chvíli opět rozházené a špinavé. Je úklid v dnešní době vůbec potřebný? Nejsou na světě daleko důležitější věci?

Pokládáte si občas (nebo velmi často) podobné otázky? Pokud ano, myslím, že v tom nejste rozhodně sami. Přiznám se, že i na mne občas padne pocit lehké frustrace z neustálého úklidu nebo spíš nepořádku. Náročné to u nás bývá třeba v zimě, po dnech a týdnech plných nemocí. Každý toho občas máme „plné kecky“ a myslím, že to k životu patří. Pokud ale tento problém s úklidem řešíte pořád, možná je na čase něco změnit. Myslím, že nemusíme s pocitem frustrace žít po zbytek života. Zvlášť, když se to týká oblasti, kterou vlastně chtě nechtě řešíme každý den. A i když ji neřešíme, tak jí stejně neunikneme.

V druhém dubnovém článku o úklidu jsem psala o dvou typech úklidu. Jeden bez druhého to nezvládnou a oba nám můžou hodně pomoci a ulehčit. Prvním krokem je třídění. Prostě zbavit se všeho, co už nepotřebujeme a nechat naši domácnost dýchat. Druhou věcí je pak každodení udržování čisté a uklizené domácnosti.

Pokud se vám během dubna podařilo uvolnit doma místo od nepotřebných věcí, věřím, že vám hned bylo o něco příjemněji.  Možná jste už i došli na to, že čím více věcí a místností máme, tím více naší pozornosti to bude vyžadovat. A díky odstranění nepotřebného se nám uvolnil prostor od starého kočárku, rozbitého křesla nebo kupy krabic a konečně můžeme zem vytřít pořádně a daleko svižněji. Tak pokud jste s námi zvládli dubnou čistku a volněji se vám dýchá, pojďte se s námi podívat i na každodenní péči o domácnost.

Jak na úklid  a každotýdenní rutinu

Také vás vždy nejvíc zajímá, jak to dělají jiní? Já si to myslela. Proto jsem vám sepsala svůj uklízecí týden. Než se do něj ale začtete, mám pro vás čtyři základní tipy jak na každodenní úklid. Věřím, že minimálně jeden z nich budete znát. 🙂

Úklid jako součást života

Přistupujte k úklidu jako k součásti života, ne jako k nepříjemnému hmyzu. Vše totiž začíná v naší hlavě, u našeho přístupu, ať už se to týkám věci, člověka či situace. Když si řekneme, že nám v uklizeném bude lépe a náš přístup k úklidu bude pozitivní, bude nám nakonec vše i lépe odsýpat.

S malými dětmi je to samozřejmě o něco náročnější, na druhou stranu právě malé děti  úklid milují a hrozně rády pomáhají. A vy teď máte jedinečnou příležitost nechat je, ať se učí s vámi. Protože ty opravdické věci jsou tou nejlepší hračkou. 🙂

Zjednodušte a minimalizujte

Čím méně překážek budeme při úklidu překonávat, tím lépe. Mám na mysli jak překážky fyzické, tedy často zbytečné věci, které nám zavazí a musíme je pořád dokola přerovnávat, tak i organizační. To se týká třeba rozdělení uklidových prostředků, kyblíků a mopů. Čím méně jich budeme mít a rychleji se k nim dostaneme, tím lépe se nám budou skladovat a budou připraveny na práci. Je docela otravné přehrabovat se pokaždé ve skříni nebo úklidové místnosti, kde nikdy nemůžeme pořádně nic najít. A naštvat se ještě dřív než vůbec začneme uklízet nám opravdu moc nepomůže.

Pořiďte si domácí pomocníky, kteří vám ušetří čas a práci. Ani nevíte, jak jsem nakonec po deseti letech šťastná za sušičku a jak miluji myčku a pračku. Někdo nedá dopustit na robotický vysač, jiný na domácí pekárnu. Pokud jsou přístroje vašimi pomocníky, vužívejte je a užívejte si toho, že něco pracuje za vás.

Rozdělte si domácnost na dny, zóny, aktivity.

Nedělejte vše naráz, ale vytvořte si systém. Ať už pojedete podle stylu FlyLady nebo si vymyslíte vlastní metodu, je to rozhodně lepší, než jednou za čas zpanikařit a otrávit celé rodině víkend velkým úklidem. Když si byt nebo dům rozdělíte podle pater, pokojů nebo funkce, nebude to pro vás rozhodně tak frustrující, jako když se jeden den pustíte do všeho.

Delegujte

Máte pocit, že je toho prostě moc? Zapojte všechny okolo. Děti, manžela, paní na úklid. Jen jim to neříkejte úplně v amoku, ale naopak jim polopatě vysvětlete, co po nich vlastně chcete.  🙂  Ono vynesení koše, vysátí kuchyně po večeři a třídění ponožek u odpolední pohádky vám dost ulehčí. Opravdu. Překonejte prvotní reptaní, zkuste pozitivní motivaci a pak společně oceňte dobře odvedenou práci. A uvidíte, jak se za chvíli budou děti chlubit kamarádům, že oni teda už dávno umí vysávat a vyklízet myčku.

Pokud je toho na vás s velkým domem a zahradou opravdu moc a jste hodně vytížená rodina nebo nebo máte právě rizikové těhotenství, zvažte i paní na úklid. Nejde o to sice vše stihnout, ale být totálně vyčerpaná. Naším cílem je svůj domov milovat a ne se jím nechat strhat. 🙂

Můj týdenní úklid

Jeden byt, tři děti, z toho jedno batole, vytížený manžel, práce na blogu a e-shopu a já. Stíhám uklízet a nenadávat přitom jak špaček?

Abych byla upřímná, bez dětí se pořádek udržuje podstatně lépe. Pokud máte děti, asi mi dáte za pravdu.  I když se školáky je ten úklid už zase o něčem jiném. Přeci jen se s nimi dá domluvit, pomůžou, uklidí po sobě. Za to s dětmi do tří let má člověk pocit, že uklizený byt je tak trochu jedno velké sci-fi.

Jak to u nás doma přes týden vlastně vypadá? Jsem super žena, která má vždy perfektně vytřeno a srovnáno? Nebojte, jsme úplně normální. Občas to i u nás vypdá jako po výbuchu a děti marně hledají druhý pár ponožek. Už to ale není pravidlem. Bývaly doby, kdy výbuch byl vlastně normální stav. Naštěstí pro mě i celou rodinu jsme si řekla, že tudy cesta nevede. A nezbývalo mi nic jiného než si najít svůj vlastní rytmus.

Přes týden je toho potřeba zvládnout s velkou rodinou poměrně dost. A já, lehký chaotik a odkládač věcí na později jsem se s nároky a potřebami velké rodiny musela nějak vyrovnat. Samo se totiž nic neudělá a světe div se, úklid už vůbec ne. 🙂

Musím napsat, že po příchodu třetího dítěte jsem upadla do lehké paniky. Péči o dítě jsem měla už docela v ruce a věděla jsem co a jak, ale když přibyde nový člen do domácnosti, musíte se sžít a znovu nastolovat řád a režim. A můžu říct, že jsem pár měsíců hodně zvažovala pomoc na úklid. Neříkám, že vše je teď jako dřív, ono to už nikdy nebude jako se dvěma dětmi, ale nakonec jsem našla znovu svůj rytmus, který mi vyhovuje a docela ho už zvládám. Jednou z důležitých věcí pro mě je, že každý týden je čas na práci, úklid i na odpočinek. Sama mám pak větší radost z odvedené práce, protože vím, že má svůj začátek i konec.  A co tedy přes týden vlastně dělám?

Pondělí

Po víkendovém odpočinku mám nejvíc sil a chuť uklízet. Pondělí je proto u nás ve znamení praní, které tedy pokračuje i následující dny, ale po víkendu je toho vždy nejvíc. Měním i osušky a povlečení minimálně z jednoho pokoje. Sušení za mě po více jak deseti letech vyřešila sušička, takže ušetřím čas při věšení prádla. Rozhodně u pračky nestojím, ale průběžně odcházím ven a přicházím a podle potřeby přidávám další várky prádla. Navečer mne pak čeká velké žehlení. Snažím se vyžehlit vše, co je v koši na prádlo, protože po zbytek týdne už žehličku nevytahuji, pokud se v sobotu nechystáme na svatbu nebo rodinou oslavu. Pokud je potřeba po víkendu vysát, snažím se stihnout i to.:-)

Úterý

Tento den je u mě většinou ve znamení vysávání, vytírání a většího úklidu koupelny, toalet a zrcadel. Prostě, ať to voní a leskne se čistotou. První dva dny v týdnu také většinou zaleji květiny.

Středa

Opět peru a suším, případně dodělávám  úklid, který jsem nestihla v úterý. Středa bývá ale můj blogově nejvytížnější den, takže se snažím úklid v tento den minimalizovat.

Čtvrtek

Předposlední pracovní den bývá můj malý víkend a snažím se užít ho s naším nejmladším. Pokud je potřeba, vysaji znovu byt a hlavně kuchyň, kterou někdy vysávám i každý den, případně umyji umyvadla, která by v početné rodině zvládla péči klidně i dvakrát denně.

Pátek

Nakupuji. Ne, že bych vyrazila do shopping centra, ale pobíhám po městě a zásobuji rodinu na víkend. Pokud je potřeba, setřu prach, případně vysaju a vytřu podlahu v kuchyni.

Sobota

Pokud netřídíme zrovna nějakou místnost a nevezeme věci do eko dvora, tak v sobotu neuklízím a neperu, za to víc vařím. Na jaře a v létě jsme ale nejčatěji hlavně venku.

Neděle

Poslední den v týdnu je u nás ve režimu odpočinku. Užíváme si uvařeného oběda ze soboty, vychutnáváme kávu a dezert, případně vyrážíme do přírody.

 

Každodenní činnosti

Kromě každotýdenních činností jsou i takové, které dělám každý den.

Denně například stelu a větrám. Tak jako postel i kuchyň vyžaduje každodenní udržbu. To se týká linky, odpadkového koše, jídelního stolu, dřezu, myčky i lednice. Protože se právě v kuchyni neustále vše mění, vytahuje a uklízí,  je opravdu potřeba kychyni věnovat každý den alespoň chvilku. I u nás se občas stane, že na mne hrnce počkají až do rána. Když se mi podaří dát vše do pořádku už večer, to ráno pak stojí za to. 🙂

Tak jako je potřeba každý den strávit čas úklidem kuchyně, děti mají na starosti své dětské pokoje. Tato odpovědnost je čistě jejich záležitostí, já jen dohlídnu. Denně také srovnáváme a uklízíme boty a svršky z předsíně. Pokud je potřeba, tak měním ručníky na utření rukou a utěrky v kuchyni, třídíme odpad a vynášíme do popopelnic.  V případě potřeby utřu umyvadla a záchod. A mimo jiné také tisíckrát denně vracím na místo věci, které se rozhodlo použít batole, utírám jídelní židličku, zametám drobky po všech svačinkách a vůbec takové ty všelijaké činnosti, které my mámy dobře známe. 🙂 Přiznám se, že už mě to ale tolik neštve jako třeba u prvního dítěte. Vím, že i toto jednou přejde a vlastně to jž nebude ani tak dlouho trvat.

Otázka na konec

Co vy? Máte to podobně? Napište, jak máte svůj týdenní úklid rozdělený? A vyhovuje vám to takto?

e-mailovy klub mamami
E-mailový klub Mámami

Emailový klub

Každý čtvrtek v 7 ráno odesíláme e-mail s novým článkem. To ale není všechno. V e-mailu pravidelně posíláme také bonusy navíc, které na blogu nenajdete.  Pokud o ně nechcete přijít, zaregistrujte se do klubu a už příští týden se  můžete těšit i na svůj dárek.

Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje. Pokud zjistíte, že vám naše e-maily nic nepřináší nebo nesplní Vaše očekávání, můžete se z klubu kdykoli odhlásit.

 

Dubnová soutěž o kuchařku Recepty dětem

A máme vítězku dubnové soutěže. Všem, kteří se zapojily a přidaly svůj komentář moc děkujeme. Kuchařku máme bohužel jen jednu, tak jsme zalosovaly a vítězkou se stává:

ALENKA

Gratulujeme! A přejeme hodně inspirace i vděčné strávníky. 🙂

6 comments

 1. Katka says:

  Do nedávna jsme to měli tak, že jsme a to jednou týdně vzali a byl uklizený celý byt. Samozřejmě v průběhu týdne se poklidilo, co bylo třeba atd. V dubnu se nám ale narodilo miminko a nic není jako dřív 🙂 Teď proto hledám nový systém, jak zvládnout nejen každodenní péči o miminko, ale i domácnost. Díky za vaší práci, skvělé a inspirativní články a radost, kterou přinášíte do nejednoho domova…

  • Milá Katko, „nic není jako dřív“ – je to tak. 🙂 Přejeme, ať se nový systém zadaří. S dětmi je to jedno velké dobrodružství, které za to stojí. 🙂 A moc nás těší, že v článcích nacházíte inpiraci a chuť tvořit. Přejem vše dobré na vaší cestě!

 2. Veronika says:

  Uklid může být v dnešní době docela fuška. Jsme unavení, máme málo energie, jsme líný. Neznáme nikoho z okolí, kdo by pořád běhal po bytě s hadrem a uklízel. Tak tady jsem našla skvělé tipy, které mi pomohly a možná pomohou i vám. S tímto uklidem mám super naklizeno a zabere mi to tak hodinku.

 3. Veronika says:

  Momentálně hledám informace jak rychle a efektivně uklidit našla jsem váš blog. Sice ZDE jsme našla také dost informací, ale u vás taky. Díky za tento blog.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..