Jste krásná, vytvořte i krásný domov

Nevím, jestli se pohybujete na sociálních sítích, ale pokud ano, jsem si docela jistá, že vaší pozornosti neunikly dvě. Instagram a Pinterest. Obě sítě jsou plné fotografií domovů, oblečení, žen nebo třeba přírody. Specifikem obou těchto sociálních sítí je to, že asi z devadesáti procent jde vskutku o krásné fotografie a hrubým odhadem jsou z devadesáti procent uživatelé těchto sítí, ženy. Jak to vím? Jednoduše. Patřím mezi aktivní uživatele. 🙂

Obzvlášť instagramu je občas vyčítáno, že zachycuje nereálný obraz života, protože na něj vkládáme fotografie, které s naším reálným životem nemají příliš společného. Já si to ale úplně nemyslím. Jsem přesvědčená spíše o tom, že je to přirozenost nás žen, vnímat, oceňovat a zachycovat krásu okolo sebe. Ano, samozřejmě, že celé dny nesedíme u krásného hrníčku s kávou, vedle kterého je decentně položená zelená větvička. To ale neznamená, že těch pět minut denně se tím hrníčkem doopravdy nekocháme. I s tou větvičkou.

Celý měsíc jsme si na blogu povídaly o ženské kráse, o tom jak v sobě krásu můžeme pěstovat, jak si jí vážit a jak si jí užívat. Dnešní, poslední květnový článek věnujeme tomu, jak vnášet krásu i do prostředí, ve kterém se pohybujeme a kde žijeme. Pokud se naučíte vnímat to, že jste opravdu od podstaty krásná, bude pro vás přirozené tvořit i krásný domov.

Narozená pro krásu

Pokud jste se narodila jako žena, narodila jste se zároveň s úžasnou schopností vidět to krásné okolo sebe. Vnímat detaily, kterých si muži často nevšimnou. Pokud jste se narodila jako žena, dostala jste atributy krásy, jako jsou křivky vašeho těla, jemné ruce nebo třeba schopnost ladné chůze. To vše, co by na mužích vypadalo směšně, vás dělá krásnou. Jsme jiné než muži. A dokážeme jiné věci. Pokud jste žena a zvlášť, pokud jste manželka nebo maminka, tohle je vaše práce a vaše privilegium. Dokážete dělat věci kolem sebe nejen dobře, ale i krásně. A to je velká věc.

Zabydlená v kráse

Možná si teď říkáte, že jste se možná trochu minula, protože tohle vy nezvládáte. Možná nechodíte ani na instagram ani na Pinterest, možná ještě pořád tápete v tom, co si oblékat a v jakém stylu. Možná víte, že nemáte úplně cit pro barvy a máte pocit, že se to ani nikdy nenaučíte. Ano, samozřejmě se všechny rodíme s různými schopnostmi. Některé z nás mají pro krásu a detail větší cit a smysl než ty druhé. Já sama od přírody patřím spíš právě k těm druhým. 🙂 I krása je ale umění, kterému se můžeme učit.  Už několikrát jsme psaly o tom, že prostředí, ve kterém jsme, nás ovlivňuje mnohem víc, než si často připouštíme.

Pokud budete celý den sedět v kanceláři, která nemá ani žádný extra výhled, všude okolo vás se budou povalovat neuspořádané hromady papírů a korunu tomu nasadí pohled na obrovský hrnek,  zbarvený od kávy či čaje, pravděpodobně vám to na náladě moc nepřidá. Už jen to, že o kráse a o prostředí, ve kterém se pohybujeme, začneme přemýšlet, nás posouvá a formuje. Jak tedy můžeme prakticky vnášet krásu do svých domovů, ale třeba i kanceláří nebo kamkoli jinam, kde trávíme svůj drahocenný čas?

Nepřestávejte se inspirovat

Ať už děláte cokoli, mějte oči otevřené. Dívejte se okolo sebe. Pozorujte ostatní ženy, jak se oblékají, všímejte si interiérů, do kterých vstupujete, zaměřujte své oči na detaily. Když se budete na krásu zaměřovat, uvidíte, že vás každý den něco zaujme a každý den uvidíte něco nového, i přesto, že už dávno nejste včerejší. Tím, že se stále díváme na svět s očima dokořán, kultivujeme především sami sebe a náš pohled na svět. A navíc je to vážně zábava.

Dejte si to na nástěnku

Pokud si svým vlastním stylem a vkusem nejste moc jistá, pomůže vám nástěnka. Můžete využít už zmíněný Pinterest nebo klidně hezky tradičně vystřihovat nebo tisknout obrázky z časopisů a z internetu a lepit je na papír. Velmi brzy zjistíte, že nemusíte být ani interiérová designérka, abyste pochopila, jaké materiály spolu fungují, jaké barvy a styly můžete kombinovat. A velmi pravděpodobně vám po nějakém čase také z celého obrazu vypadne ten „váš“ styl, který vám bude nejblíž. Tyto nástěnky neslouží totiž k tomu, abyste jen kopírovala to, co vytvořil někdo před vámi. Vy sama jste originál, nebojte se tedy tvořit originály.

Vyfoťte to

Možná svůj styl už máte, jen vám tak nějak pořád něco nesedí. Možná stále chodíte kolem určitého místa u vás doma nebo třeba v práci a víte, že něco by mělo být asi jinak, jen pořád nevíte co. V tom případě vezměte foťák a vyfoťte to. Jsem si docela jistá, že jen co mrknete na fotku, hned uvidíte, co je potřeba změnit. Sama to tak občas dělám, když si nejsem jistá nějakým místem u nás doma. Na fotce totiž okamžitě vynikne vše, čeho při běžném pohledu vůbec nevšimnete. A občas si také zajděte samy k sobě na návštěvu.

Příroda v interiéru

Příroda je nekonečný zdroj inspirace. Je dokonalá a krásná a my lidé padáme do úžasu při pouhém pohledu na ni. I to je jistě důvod, proč i dnes, kdy žijeme tak málo v souladu s přírodou, máme stále potřebu se jí obklopovat.  Sama si pravidelně domů nosím květiny do vázy. Teď na jaře a v létě to jsou především ty zahradní a luční, v zimě se snažím kupovat především takové, které vydrží krásné třeba i měsíc, i když postupně ve váze seschnou.

Přírodu si ale domů samozřejmě nenosíme jen v podobě řezaných květin. Stejně krásné, ale také velmi užitečné jsou i rostliny v květináči, které nám pomáhají doma čistit vzduch.

Dalo by se velmi zjednodušeně říct, že s přírodními prvky a materiály nikdy nešlápnete vedle. Dřevěné podlahy nebo nábytek, přiznané trámy, zavěšené stromové větve, ale třeba i jen doplňky v podobě přírodních úložných košíků, tím vším můžeme zkrášlovat naše domovy.

Vždy, když si ale domů z přírody něco bereme domů, je na místě myšlenka na to, co pro ni na oplátku uděláme my.

Dekorace nebo jen harampádí?

Dekorace jsou něco, co my ženy milujeme a muži z velké časti vůbec nechápou. Kdo naši vášeň ale pochopil velmi dobře, jsou obchodníci, kteří neustále vymýšlejí a vyrábí nové a nové doplňky a dekorace v obrovském množství. Dekorace můžou být samozřejmě krásným doplňkem našich domovů, stejně tak se z nich ale může stát pouze nepotřebné harampádí.

Možná se vám to také stalo. Neodolaly jste a koupily si tu vázičku, která je hitem sezóny s nadějí, že právě tahle vázička bude tím, co konečně doladí váš domov. Doma jste ale zjistila, že to je prostě jen váza, která ve vašem interiéru zdaleka nevypadá tak, jako na těch vysněných fotografiích. Asi tušíte, že ta váza je v tom vážně nevinně.

Před každým nákupem jakékoli dekorace tedy pečlivě přemýšlejte o tom, jestli tahle věc bude pro váš domov opravdu to pravé. Doma bychom totiž měly mít ideálně (ano, já vím, nic není ideální) pouze ty věci, které něco vypovídají o nás, o našem životě, našich postojích, které k nám zkrátka ladí, a ke kterým my samy máme vztah.

A právě u dekorací snad více než kde jinde platí, že méně je více. Před každým nákupem si můžete položit otázky, které jsem zmiňovala již v tomto článku.

Deset tipů pro krásu vašeho domova

Jistě, nemůžeme celé dny trávit u nástěnek a přemýšlet o svých vysněných domovech. Naprostou většinu svého času musíme normálně žít a pracovat. Krása ale není jen něco,  o čem bychom měly jen přemýšlet a snít nebo něco, co bychom si měly vychutnávat jen výjimečně. Můžete se naopak naučit vnést krásu do každodenních malých činností. Časem zjistíte, že se krása stala přirozenou součástí vašeho života. Sepsala jsem pro vás několik tipů na zdánlivě drobné detaily, které mně samotné pomáhají vnášet krásu do každodenního života.

První ranní pohled 

Naproti postele máme stěnu, ze které jsme si s mužem udělaly malou obrazovou galerii. Ten pohled mě každé ráno těší znovu a znovu.

Bylinky a svíčka na kuchyňské lince

Na své lince mám často čerstvé nebo sušené bylinky. Na podzim a v zimě k nim často přidávám i malou čajovou svíčku. Už příprava snídaně je pro mě krásná.

Čistý a uklizený kuchyňský stůl

O tom, jak svoji kuchyni už večer připravuji na ráno, jsem psala v tomto článku. Uklizený stůl v kuchyni, nejlépe i s čistým ubrusem, je pro mě opravdová radost.

Zeleň na okně 

Přiznávám upřímně, že nejsem žádná velká zahradnice. Čím jsem ale starší, tím víc mě pohled na zeleň u nás doma těší. I proto jí domů nosím stále víc.

Výrobky našich dětí 

Neschovávám zdaleka všechny, ale ty opravdu povedené ano. Děti mají své vlastní galerie svých výtvorů v pokoji, některé si dávám do kuchyně či obýváku. Patří k mému současnému životu, který žiju právě teď a i když nejsou dokonalé, pro mě jsou rozhodně nejkrásnější. 🙂

Stolování 

Velká a velmi oblíbená součást mého života. Kávu si vařím do hrníčku s podšálkem, mléko přelévám do malé konvičky, k čaji si beru malinké tácky na čajové pytlíky, na stole zapaluji svíčky a zbožňuji veškeré malé mističky a dezertní vidličky.

Pracovní stůl 

Trávím u něj nemálo času a vážně si užívám, že tenhle koutek u nás doma patří pouze mně. O to víc dbám na detaily, které na něm jsou. Stojánek na tužky, mistička na šperky, nástěnka za počítačem a žádné hromady papírů. Většinou. 🙂

Toaleta jako místo odpočinku 

Nejmenší místnost v bytě, bez které by to prostě nešlo. Doma jí věnuji hodně pozornosti, protože si ji rozhodně zaslouží. Květina levandule pokapaná éterickým olejem nebo mistička jedlé sody, taktéž zakápnutá příjemnou vůní. Příjemný toaletní papír a čistý ručník i umyvadlo, nejlépe s mýdlem v krásném obalu.

Často míjená místa

Na místa, kolem kterých procházím nejčastěji si dávám krásné věci. Komoda s květinami, kterou vidím hned při vstupu domů, kuchyňský stůl, na který je vidět až z dětského pokoje na druhém konci bytu, poličky nad televizí v obývacím pokoji, obrázek vedle dveří na toaletu… To na co se dívám, mě formuje. A já toužím vidět a vnímat krásu.

Uklizeno především

Ne vždy to zvládnu, ne vždy je u nás všechno pečlivě srovnané, ale když ano, je mi rozhodně lépe. Uklizený a voňavý domov už dnes ocením daleko víc, než nákup nových dekorací. Právě takový domov je pro mě opravdu krásný.

Vítězka soutěže o KRÁSNÝ balíček

Téměř celý květen jste měly příležitost soutěžit o balíček, který jsme pro vás připravily ve spolupráci s e-shopem Krásná každý den. Slíbily jsme, že jméno výherkyně zveřejníme v posledním květnovém článku. Tak tady je. Losování jsme tentokrát svěřily automatu, který jako výherní vybral číslo 12. A dvanáctý komentář připadl na Lenku, která nám napsala 11.5. ve 14:22 hodin. Leni, nezapomeňte si zkontrolovat e-mailovou schránku, budeme Vás kontaktovat. 🙂

Vyhrát sice mohla jen jedna, přesto bychom chtěly moc poděkovat všem, které jste se soutěže zúčastnily. Byla opravdu radost číst vaše krásné postřehy a reakce. Určitě pro vás zase něco vymyslíme. 🙂

e-mailovy klub mamami
E-mailový klub Mámami

Emailový klub

Každý čtvrtek v 7 ráno odesíláme e-mail s novým článkem. To ale není všechno. V e-mailu pravidelně posíláme také bonusy navíc, které na blogu nenajdete.  Pokud o ně nechcete přijít, zaregistrujte se do klubu a už příští týden se  můžete těšit i na svůj dárek.

Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje. Pokud zjistíte, že vám naše e-maily nic nepřináší nebo nesplní Vaše očekávání, můžete se z klubu kdykoli odhlásit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..