Ložnice, ve které bude radost snít

Photo by Mamami

Dlouho jsme přemýšlely nad tématem jednotlivých místností. Nosily jsme ho v hlavě více než rok a jsme rády, že k němu konečně došlo. Každá místnost v našich domovech má svoji funkci. Některé jsou jasné, jiné najdeme až během let, a některé si vytvoříme tak trochu omylem a ne všechny funkce, které dané místnosti přisoudíme jsou chtěné. Tato série, kterou jsme vám představovaly v minulém článku má pomoci právě najít v našich nejvytíženějších místnostech ty funkce, které budou našim potřebám nejvíce vyhovovat.

Každý bydlíme v jiných dispozicích a je možné, že vaše konktrétní situace se bude trochu lišit. Není ani naším cílem vyřešit vše. Rády bychom ale, aby tyto články byly pro vás inspirací a povzbuzením v tom, hledat ve svých domovech to nejlepší pro vás a přizpůsobovat si místnosti, ve kterých žijete svým potřebám nejlépe, jak umíte.

A proč jsme zvolily na začátek naší série plné místností a pokojů právě ložnici? Její funkce a účel nám přišla nejpřehlednější a nejjednodušší. Ostatně už slovo ložnice nám jasně napovídá, o čem daná místnost je především. Lože, tedy postel a vše s ní spojené, je hlavní funkcí ložnice. Většina z nás si může dovolit ten krásný luxus mít ložnici jako samostatnou místnost. V menších bytech si vyčleňujeme alespoň spací kout a tak nějak všichni tušíme, že by ložnice měla být naší malou oázou klidu v rušném bytě, kde se žije.

Moje ideální ložnice

Pokud máme k dipozici celou jednu místnost, která slouží jako ložnice , nebojme se ji jako ložnici skutečně využívat. Naši ložnici jsme s mužem měli snad ve všech místnostech našeho bytu. Stěhovali jsme ji několikrát. A i když jsme se za celou dobu manželství nepřestěhovali do jiného bytu, takže nemůžeme srovnávat s lokalitami, zjistili jsme v průběhu stěhování pár zásadních bodů, které nám pomohly nakonec vytvořit ložnici, kterou milujeme, i když jí pár detailů stále ještě schází. 🙂

1. Daleko od hluku a světel a hlavně pohodlně  

Tento bod je nám asi všem jasný. Zvlášť pokud máme lehké spaní. Když mi bylo ještě kolem dvaceti, tak mi hluk z ulice nijak zvlášť nevadil a byla jsem schopna spát klidně s pootevřeným oknem. S příchodem dětí, nevyspáním a únavou už jsem tak tolerantní nebyla. Hluk ale nepřichází jen zvenčí, často si ho způsobujem sami.  Ať už jde o televizi v ložnici, počítač nebo jinou elektroniku.

My jsme  televizi v ložnici nikdy nechtěli. Nicméně jsme se dříve v posteli hodně dívali na filmy na notebooku a samozřejmě, že jsme u filmu i často usnuli. No, musím uznat, že kvalitě spánku to moc nepřidalo. Od určitě doby se snažíme sledovat filmy jen obývacím pokoji a v ložnici si užívat ticha.

Stejně tak může být těžké usínat při pronikavějším světle z ulice. Tento problém můžou vyřešit dobré rolety nebo husté závěsy. Pokud nám do oken nic nesvítí, může být ale zase pro někoho příjemné a přirozené nechat se ráno probouzet denním světlem. Jak to máte vy? Oceníte husté závěsy nebo se necháte probouzet ranními paprsky?

Ať už umístění ložnice můžete vyřešit nebo ne, jednu věc vyřešit můžete a myslím, že bychom na ni všichni měli myslet. Tou věcí jsou kvalitní matrace. Čím jsme s mužem starší, tím víc oceňujeme tvrdost a pohodlí, které nám nové matrace umožnily. Naše záda nám děkují a my tak můžeme spát zase o něco kvalitněji.

2. Lepší menší než větší 

Pokud máme ložnici jako samostatnou místnost, nepotřebujeme ji velkou jako obývací pokoj. Účel ložnice se jasný. Většinou se do ní chodíme hlavně vyspat, milovat se a odpočinout si. Nemusíme z ní tedy dělat tělocvičnu, šatnu pro celou rodinu a hlavně odkladiště věcí, které nevíme kam dát nebo je schováváme před nečekanou návštěvou. Přesně tento chaos nám totiž v místnosti, která je stvořena k odpočinku, moc odpočinku nedovolí.

Photo by Mamami

3. Minimalistická

S předchozím bodem hodně souvisí i tento. Sama se za minimalistku nepovažuji. Nicméně v ložnici mimalismus více než oceňuji. Protože jsem dřív hodně bojovala s množstvím věcí, odnášely to v ložnici noční stolky, komody i skříně.  Díky rozhodnutí, že naše ložnice bude jen místem odpočinku a krásy, jsem tomu podřídila i její (ne)zaplnění. Sice máme v ložnici skříň a toaletní stolek, ale vše, co šlo schovat, je schované, nikde se nic neválí, postel již neslouží jako přípravna oblečení na celý týden a toaletní stolek zdobí hlavně květina. Nemáme ani poličky na knížky. A naše malá ložnice nyní může dýchat a vítat své majitele.

K minimalistickému řešení přispěly rozhodně i naše děti, které jsme první rok měli všechny v ložnici a to střídavě v kolíbce nebo mezi námi. Některé tam vydržely ještě o něco déle. A tak jsme opravdu museli minimalizovat vše, co se dalo, aby ložnice působila stále útulným a nepřeplácaným dojmem.

4. Intimní

Ložnice v nás samozřejmě nevyvolává jen pocit odpočinku, ale i intimity. Ložnice je prostě hygge místo. A jak navodit intimní atmosféru? Věřím, že víte. V případě ložnice je dobré myslet víc než jinde na tlumené osvětlení. Tím se samozřejmě nevylučuje centrální světlo, které osvítí celou místnost. Kromě něho je ale dobré mít samozřejmě lampičky a klidně i svíčky, pokud se jich nebojíme.  K intimní atmosféře pomůžou i přírodní materiály ať už ve formě dřeva nebo textilu (závěsy, záclony, povlečení,polštářky), dekorace a případně i barvy nebo tapety na stěnách.

5. Dobré rozdělení místnosti

Pokud jste hodně citliví a vnímaví, bude pro vás možná dobré zjistit, která světová strana bude pro váš spánek ta nejlepší. Stejně tak můžete být citliví i na spaní u okna nebo u dveří. Ne vždy nám toto umístění postele a rozvržení místnosti naše dizpozice dovolí. Obecně (a tuto radu uslyšíte jak od architekta, tak i odborníka na feng šui) není dobré mít postel naproti dveřím. Já odbornice na čínské učení rozhodně nejsem a k architektuře mám také daleko, nicméně mi z logiky věci vyplývá, že spaní naproti dveřím prostě a jednoduše člověka ruší. Zvlášť, když se v bytě pohybuje více lidí, kteří chodí spát a vstávají v jinou hodinu než vy.

Podle odborníků je také dobré mít čelo postele u zdi a přístup k posteli (manželské) mít z obou stran. A pokud můžu ze své zkušenosti radit, s odrůstajícími dětmi doporučuji mít ložnici dál od dětských pokojů. Oceníte to nejen vy, ale za pár let i vaše děti. 🙂

 

Je vaše ložnice vysněným místem odpočinku? Nebo s ní máte ještě velké plány?

e-mailovy klub mamami
E-mailový klub Mámami

E-mailový klub

I letos, stejně jako loni, se můžete přihlásit do našeho e-mailového klubu. Jako jeho člen pak budete dostávat každý čtvrtek e-mail s upozorněním na nový článek či jiné novinky, které budeme přidávat a čas od času vám spolu s e-mailem pošleme také dárek, nejčastěji v podobě nějakých materiálů ke stažení. Členství vás k ničemu nezavazuje a pokud zjistíte, že nesplnilo vaše očekávání, můžete se z e-mailového klubu kdykoli odhlásit.

One comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..