Pět týdnů do Vánoc aneb organizace vánočních příprav

 

Vánoční přípravy. Odkládaly jsme je, jak to jen šlo.  Samy totiž nemáme rády, když se od poloviny září nemluví o ničem jiném. Čas ale běží a do Vánoc zbývá necelých 5 týdnů a s největší pravděpodobností také jedna výplata. Věcí, které je třeba do Vánoc zařídit, připravit a nakoupit je každý rok opravdu dost. Jistě, můžete se samozřejmě svobodně rozhodnout, že Vánoce pojmete úplně minimalisticky, takže vám jejich příprava nevezme téměř žádný čas, energii ani finance. V tom případě můžete dnešní článek s klidným svědomím zavřít. Chcete naopak ty letošní Vánoce pojmout doma opravdu slavnostně? Jen se vám už teď trochu svírá žaludek při pomyšlení na to, co všechno musíte zvládnout a zařídit?  Pak čtěte dál. V dnešním článku se totiž zaměříme právě na organizaci vánočních příprav. Podíváme se na to, co vše je třeba promyslet dřív, než se do vánočních příprav pustíte naplno. Věřte, že se správnou přípravou budete mít prakticky půl práce hotovo.

Dárky

Pokud jste se doma nerozhodli dárky jednoduše neřešit, jsou právě ony tou první položkou na seznamu vánočních příprav. Tím spíš, pokud máte velkou rodinu a hodně přátel. Je docela možné, že o této položce píšu už tak trochu s křížkem po funuse, protože jste s jejich výrobou či nákupem již začaly. Pokud ale ne, je teď ten nejvyšší čas vzít si papír a tužku a zapsat si:

 • Jména všech lidí, které chcete letos na Vánoce obdarovat.
 • Ke jménům přiřadit konkrétní dárky.
 • K jednotlivým dárkům přiradit konkrétní termín, kdy nejpozději je třeba jej nakoupit nebo vyrobit.

Nezapomeňte samozřejmě ani na rozpočet. Velmi užitečné je stanovit si celkový rozpočet na všechny dárky, ale je dobré si podobný rozpočet zapsat také u jednotlivých lidí. Nejdůležitější (a samozřejmě nejtěžší) na celém úkolu pak je vše zapsané také dodržet.

Adventní kalendář

Nevím, jak vaše děti. Ty naše už od začátku října nemluví téměř o ničem jiném. Nemůžou se dočkat, až konečně nastane ta chvíle, kdy se doma objeví 24 naplněných pytlíčků a odpočítávání dní do Štědrého dne se rozběhne na plné obrátky. Pro mě jako pro mámu to ale samozřejmě znamená poměrně velký kus práce. A to mám už několik let stále ty stejné látkové pytlíčky, které každoročně plním sladkostmi. I tak vše musím v dostatečném předstihu nakoupit (vše navíc 3x), pytlíčky pak musím v nepřítomnosti dětí naplnit a také rozvěsit, nejlépe s větvičkami chvojí, aby byl efekt zajištěn. 🙂 To celé mi loni zabralo zhruba jedno celé dopoledne. V případě, že si zvolíte trochu náročnější variantu a kalendář budete plnit např. hravými či výtvarnými úkoly, hádankami apod, čeká vás ještě o to větší práce. Ze všeho nejdřív si tedy ujasněte následující:

 •  Ocení už nebo ještě naše děti adventní kalendář?
 •  Na jakou podobu adventního kalendáře mám letos čas, energii a finance?
 •  Které dny se budu věnovat přípravě adventního kalendáře?
 •  Kdy a jak budu realizovat samotnou instalaci adventního kalendáře?

Pokud se zapojíte do naší adventní výzvy na konci článku, budete mít už tuto neděli skvělý pocit z dokončené práce, ale pokud nestíháte, nic se neděje. Na přípravu máte čas ještě téměř celý další týden. A skvělá zpráva pro ty, co věčně nestíhají je letos to, že poslední listopadový den vychází na sobotu, takže to noční ponocování budete mít šanci dospat hned následující ráno. Tedy pokud vás nadšením výskající děti nechají. 🙂

Adventní výzdoba

Další věc, na kterou je třeba myslet, je adventní výzdoba u vás doma. Předpokládám, že už máte jasno o tom, zda budete mít umělý, živý či vůbec nějaký stromeček. Je ale potřeba si odpovědět také na další otázky, jako jsou např. :

 • Jakou podobu (pokud nějakou) bude mít náš adventní věnec?
 • Budu si vyrábět nebo pořizovat věnec na vchodové dveře?
 • Jak bohatě budeme zdobit náš domov a jeho okolí?
 • Budu pořizovat čerstvou květinu na vánoční stůl? (ano, adventní věnec už na něj nepatří)
 • Toužím vánočně vyladit náš domov nejen rostlinami, ale budu investovat třeba také do povlaků, plédů či porcelánu?
 • Jaký rozpočet pro adventní výzdobu si chci a především můžu v současné situaci dovolit?

Na první pohled se tyto otázky zdají jako banalita. Je ale opravdu potřeba promyslet si dopředu, co doma mít opravdu chcete (a co si můžete dovolit) a co nikoliv. Obchody nás každé Vánoce lákají nejen k nákupu dárků, ale také k nákupu nejrůznějších vánočních hrnečků, pyžam, talířků či polštářků. Samozřejmě není nic špatného na tom si nějaký milý vánoční kousek pořídit. Vždy ale dobře zvažte, zda se vám daný kousek bude líbit a hodit třeba i na příští Vánoce nebo jde jen o chvilkový rozmar.

Všechny položky, pro které se rozhodnete si opět zapište podle důležitosti a podobně jako u dárků si k nim připište také rozpočet. Při nákupu pak postupujte od těch nejdůležitějších až po ty nejvíce zbytné. A nebo si o některé napište  „ježíškovi“. 🙂

Úklid

Nikdo samozřejmě netvrdí, že musíte mít na Vánoce naklizeno jako ze škatulky. Když na to přijde, může úplně postačit, když místo leštění oken prostě jen zatáhnete závěsy a pomocí svíček vytvoříte útulnou atmosféru. Důležité je především to, abyste s tím vy sama byla v pohodě a netrápila se případnými výčitkami, co všechno jste nestihla uklidit a vydrhnout. O úklidu a předvánoční organizaci domova se ještě více rozepíšeme v příštím článku.

Pro dnešek tedy bude stačit jen  když si sepíšete nebo klidně jen promyslíte zda se vůbec nějakým výraznějším způsobem budete letos o Vánocích zabývat úklidem a do jaké míry. Odpovědět si opět můžete na následující otázky:

 •  Jaká místnost či část našeho domova potřebuje do Vánoc největší péči?
 •  Co chci mít o Vánocích opravdu uklizeno a nad čím klidně přivřu oči?
 •  Máme jako rodina aktuálně sílu a čas uklidit vše potřebné společnými silami nebo si objednáme pomoc?

Pokud jste na tom podobně jako třeba já před šesti lety, kdy jsem vánoční přípravy trávila v posteli s rizikem předčasného porodu nebo máte doma čerstvý tříkilový uzlíček, s klidným svědomím pro letošní Vánoce úklid vypusťte ze svých plánů i myšlenek.

Váš diář

Jak už jsem psala na začátku, do Vánoc zbývá necelých 5 týdnů. Je tedy nejvyšší čas vzít do ruky svůj diář a opravdu pečlivě naplánovat vše, co do Štědrého dne musíte nebo chcete stihnout a zvládnout. Do svého diáře si tak nejlépe ještě dnes zapište následující:

 • pracovní projekty, které je nutné stihnout do Vánoc
 • vánoční besídky a jarmarky vašich dětí
 • návštěvu kadeřnice, kosmetičky, manikérky….
 • předvánoční setkávání s přáteli
 • čas vyhrazený pro pečení cukroví (pokud jej pečete)
 • čas vyhrazený pro nákup dárků

V plánování času buďte realistická a počítejte i případnými nemocemi dětí či pracovními úkoly navíc. Opravdu se nic nestane, když nezvládnete osmnáct druhů cukroví a vaše kamarádka vás jistě ráda uvidí i 27. prosince místo 18., kdy obě nebudete vědět, co dřív. Nejlépe už teď si také s rodinou domluvte pevné termíny návštěv mezi svátky, ať předejdete případným nedorozuměním, které by vám všem jen zbytečně kazily sváteční náladu.

Adventní výzva

Kromě článků, které v následujících týdnech vyjdou na blogu, jsme pro vás stejně jako loni připravily adventní výzvu. Najdete v ní pouhá čtyři zásadní data, která vám můžou sloužit jako takový konečný termín, do kterého byste měly stihnout dané úkoly. Termíny jsou ale postavené tak, abyste i v případě nemoci či velkého pracovního vytížení měly dostatek času vše dohnat i v případě, že vám termín nepodaří splnit.

Jsou pro vás čtyři termíny málo? Cítíte, že k tomu, abyste ty letošní Vánoce zvládla opravdu v klidu a pohodě potřebujete toho zvládnout mnohem víc a nechcete na to být sama? Pak se určitě připojte do našeho e-mailového klubu. Aktuálně v něm běží naše šestitýdenní výzva, která vám pomůže se na ty letošní Vánoce připravit opravdu poctivě krok za krokem. Pokud byste se chtěla přidat, ale utekly vám první dva týdny, stačí se přihlásit do e-mailového klubu a následně nám napsat e-mail na info@mamami.cz. Rády vám úkoly z prvních dvou týdnů pošleme dodatečně.

 

 

E-kniha Vánoce v klidu

Rádi byste u vás doma ten letošní předvánoční čas prožili opravdu v klidu a v pohodě? Nebo už ty loňské Vánoce byly kouzelné a vy byste si to letos ráda zopakovala? Teď je ten správný čas s přípravou takových Vánoc začít. Samy jsme se k nim propracovávaly několik let a všechny naše zkušenosti, tipy inspiraci jsme před pár lety sepsaly v naší e-knize Vánoce v klidu. A téměř hned se stala  předvánočním bestsellerem. Věříme, že vánoční čas není může být krásný, záleží jen na nás…

 

 

1 comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: