Prázdninový refresh vašeho domova

Prázdniny jsou tady a s nimi i první prázdninový článek. Tentokrát ale trochu jiný než ty předešlé. Posledních pět měsíců jsme se na blogu věnovaly organizaci domova. Procházely jsme jednotlivé místnosti, třídili skříně a police a zaváděly úklidovou rutinu. O prázdninách ale nic podobného dělat nebudeme. Z vašich zpráv i osobních rozhovorů víme, že ačkoli byste chtěly, je pro vás mnohdy těžké v běžném týdenním provozu články vůbec dočítat, natož s nimi držet tempo. O prázdninách tak nebudou na blogu přibývat nové články o tvoření domova ani o jeho organizaci. Máme pro vás ale takovou letní výzvu. Pojďte ten čas odpočinku využít i jako takový prázdninový „refresh“ vašeho domova. Využijte volnějšího režimu s dětmi k tomu, abyste se na svůj domov podívala trochu s nadhledem a zamyslela se nad tím, na co jste ve vašem domově opravdu hrdá a co byste naopak ráda změnila.

Ohlédněte se zpět

Vzpomínáte si ještě na tento článek  z loňského srpna? Pokud jste to zatím neudělala, máte teď ideální příležitost se k němu vrátit. Možná jste si tenkrát někam na papír označila své priority a cíle pro ten dnes už uplynulý školní rok. Pokud ano, je to skvělé, protože se teď máte se k čemu vrátit. Pokud ne, nevadí, přečtěte si zmíněný článek a v klidu někde u vody na balkóně nebo ve stínu zahrady přemýšlejte o tom, jaký byl ten uplynulý školní rok, jak vypadal váš domov, kam jste se jako rodina posunuli, co se povedlo a co naopak vůbec. Zapište si vaše myšlenky na papír a přemýšlejte zároveň o tom, co byste v příštím školním roce dělala ráda jinak, lépe nebo třeba více.

Ve zmíněném článku najdete také otázky, které jste si mohla klást celý školní rok. Vraťte se i k nim a odpovězte si na ně. Tentokrát ale z pohledu těch deseti uplynulých měsíců.

Investovala jsem v minulém školním roce dobře svůj čas?

Jaké jsou moje motivace k rozhodnutím, která jsem v uplynulém roce udělala?

Udělala jsem něco proto, abych do svého života vnesla více řádu a méně stresu?

Jak ovlivnilo mé rozhodnutí (o novém projektu, zahraniční cestě, nové práci…) naši rodinu?

Jsem spokojená s tím jak jsme prožili uplynulé měsíce jako rodina? Jsem ve svém životě spokojená já osobně? A je spokojený i můj muž a naše děti?

Změňte to

Máte zapsáno? Skvělé! Pravděpodobně teď máte na papíře zapsané i pár věcí, které vás doma nejvíc „pálí“, a které byste ráda u vás doma změnila. Možná jste chtěla dětem konečně uklidit a zorganizovat dětský pokoj, možná vás trápí, že se téměř nikdy nesejdete u stolu jako rodina. Možná je vaším největším problémem absence jakékoli rutiny. Ať už je to cokoli, využijte letošní léto k tomu, abyste změnila to, co vás doma dlouhodobě štve, co vám vadí nebo vás trápí. Neodkládejte to na září. Ačkoli začátek školního roku je skvělou příležitostí pro nový začátek, je v něm skryté i riziko, že pod tíhou všech povinností znovu odsunete změny ve vašem domově na druhou kolej. A to by byla velká škoda.

Proto využijte letošní léto k tomu, abyste se víc než kdy jindy věnovala právě vašemu domovu. A právě prázdninový „refresh“ je k tomu jako stvořený. Změny přitom nemusí být nijak velké ani dramatické. Postupujte krůček po krůčku. Začněte třeba tím, že si znovu v klidu pročtete naše články na téma, které zrovna řešíte. Ať už je to příprava jídla, rodinné stolování, rutina, úklid nebo třeba organizace. A pak se teprve pusťte do dalšího kroku. Uspořádejte jednu společnou večeři v týdnu, zapracujte na ranní rutině, vykliďte si spížku nebo si určete svůj úklidový den.

Nenechte se létem převálcovat

Možná si teď říkáte, že to poslední, co se vám v létě bude chtít, je nastavovat nějaký nový řád, když jsou tu konečně dny plné slunce a pohody. Zvlášť pokud nechodíte do zaměstnání, ale pracujete doma nebo jste na mateřské s dětmi, je riziko, že vás ta letní pohoda nakonec úplně převálcuje, poměrně velké. Obzvlášť pokud pracujete doma, potřebujete si udržet i v létě určitou denní rutinu a řád. Zkuste tak letošní léto vzít jako příležitost vzít zodpovědnost za váš domov do svých rukou a nevpadnout do podzimu s jedním velkým chaosem v zádech. Prázdninový „refresh“ vašeho domova vám ale pomůže se přesně takovému chaosu vyhnout.

5 tipů na letní rutinu s dětmi (i bez nich)

V případě, že stejně jako my, máte děti celé léto prakticky stále s sebou, jste to především vy, kdo musí najít rovnováhu mezi letní pohodou a určitým řádem. Prázdniny jsou jistě doba, která k pohodě a volnosti přímo vybízí. Následujících tipy vám ale nenápadně pomůžou udržet i prázdninové dny v příjemném rytmu.

  1. Mějte někde na očích přehledný plán dovolených i dětských táborů.
  2. Sepište si jídelníčky na týdny, které trávíte s dětmi nebo si vytvořte seznam zhruba 15 jídel, které budete o prázdninách vařit.
  3. Děti (ani sebe) nestresujte budíčkem a večerkou, ale prázdninové dny ohraničte ranní a večerní rutinou.
  4. Připravte si seznam věcí na dovolenou, který budete mít celé léto po ruce.
  5. Na dovolenou odjíždějte z uklizeného domova a tašky a kufry vybalujte vždy co nejdříve po návratu.

Léto na blogu

Jak už jsem psaly v úvodu, letošní léto bude blog opravdu v prázdninovém režimu. Nelekněte se proto, když příští čtvrtek žádný článek nenajdete. Sledovat nás ale můžete celé léto na našem facebooku a instagramu, kde najdete, jak vypadá takový prázdninový refresh v našich domovech nebo jak trávíme letní dny na cestách. Na dovolené už se moc těšíme, ale nečeká nás jen odpočinek. Během léta ale budeme pracovat také na finálních úpravách naší knihy o domově, která by měla vyjít po prázdninách i na dalším projektu, který vám představíme na podzim.

Budeme také aktualizovat nabídku našich služeb organizace, které rozběhneme znovu od září. Pokud tedy při sepisování vašeho plánu na příští rok zjistíte, že by váš domov potřeboval „refresh“, na který už nechcete být sama, zamluvte si zářijový termín organizace domova přímo u vás doma třeba ještě dnes.

E-mailový klub

Nechcete přijít o žádný z příštích článků? Chcete být informovaní včas o novinkách, které chystáme? Pak se přihlaste do našeho e-mailového klubu. Během léta, kdy nebudou na blogu přibývat čtvrteční články pravidelně každý týden, tak budete mít jistotu, že vám žádný neuteče. Členství v klubu vás k ničemu nezavazuje. Z klubu se můžete kdykoli zase odhlásit.

Přejeme vám krásné léto!

2 comments

  1. Hana says:

    Dobré ráno teď jsem vás našla a moc se mi líbí vaše články prosím o zaslání nových na mail. Doufám že naučíte něco i starou babu jako jsem já děkuji

    • Hani, moc díky za milou zprávu, to nás velmi těší, že se vám u nás na blogu líbí! Pokud si přejete dostávat upozornění na nové články, stačí se přihlásit do našeho e-mailového klubu https://blog.mamami.cz/emailovy-klub/. Členové klubu dostávají každý týden ve čtvrtek ráno upozornění na nový článek, ale také různé bonusy a dárky ke stažení. 🙂 Krásné letní dny, Markéta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..