Šest týdnů do Vánoc? Letos je zvládnete úplně v klidu

 

Podzim je v plném proudu a ač se to zdá možná neuvěřitelné, do Štědrého dne zbývá něco málo přes šest týdnů. Vánoce jsou pro většinu z nás asi největší slavností z celého roku.  Věnujeme jim týdny příprav a někdy také spoustu nervů. Někomu pouhá zmínka o Vánocích zvedne náladu, jinému zase krevní tlak. Někdo se v oslavě Vánoc přímo vyžívá, jiný se snaží dělat, že nejsou. Možná vás právě teď přepadla panika a v hlavě jste začala přepočítávat vše, co zatím nemáte nachystané. Možná jste naopak mávla rukou s tím, že nějak se to udělá, ale rozhodně se kvůli Vánocům nemíníte nějak přehnaně angažovat. Ať už je to jakkoli, dnešní článek je určený právě vám. Šest týdnů do Vánoc je dost dlouhá doba na to, abyste stihla v klidu vše, co je na Vánoce potřeba připravit. Zároveň bychom vás chtěly dnešním článkem povzbudit. Těch šest týdnů do Vánoc můžete využít nejen k nákupu dárků a pečení cukroví. Právě teď je ideální doba k tomu, abyste se v běhu všedních dní na chvíli zastavila. Pokud nemáte na Vánoce ty nejlepší vzpomínky, možná je na čase to změnit a jednoduše začít tvořit jiné. Máme šest týdnů do Vánoc. To je spousta času. 

Za šest týdnů se toho dá stihnout opravdu dost a Vánoce se dají určitě připravit i v kratším čase. Pokud si je ale chcete užít opravdu v klidu a bez zbytečného stresu, je právě teď ideální čas začít aspoň přemýšlet o tom, jak by ty vaše letošní Vánoce měly vypadat.

Určete si vánoční priority

O prioritách jsme psaly během roku několikrát a nevyhneme se jim ani o Vánocích. Náš čas je vždy omezený a nemůžeme stihnout úplně všechno a dokonale. Právě proto je dobré určovat si priority. Jaká je ta vaše letošní vánoční? Víte to? Zkuste o tom chvíli přemýšlet a buďte konkrétní. Jistě, každá z nás si chce nejspíš o Vánocích užít čas s rodinou. Tak aspoň o Vánocích často mluvíme. Buďte ale praktická. Abyste si ten čas s rodinou mohla opravdu užít, musíte si zorganizovat i všechny ostatní úkoly, které vás do Vánoc čekají. Pokud si k času s rodinou zároveň namyslíte pečení 20 druhů cukroví v adventu a po Štědrém dni se rozhodnete navštívit veškeré příbuzenstvo, kolik poklidného času s vaší rodinou můžete reálně strávit? Jistě víte, kam tím mířím.

Je důležité si hned na začátku určit své priority a podle nich také jednat. Pokud vás pečení opravdu baví a nedělá vám problém, možná to pro vás může být skvělý čas, který strávíte se svými dětmi nebo třeba se svojí maminkou. Možná jste spíš tvořivý typ a máte opravdu ráda dárky. Je možné, že o to více času věnujete jejich nákupu, výrobě i balení. A je to tak úplně v pořádku. Možností je spousta. Každý jsme úplně jiný. Přemýšlejte o tom, co je pro vás osobně o Vánocích to nejdůležitější a mluvte o tom i se svým mužem, případně i dětmi. Ušetříte si tak nejspíš spoustu zbytečných nervů i nedorozumění. Jsou to vaše Vánoce a vaše priority. Není žádná správné pořadí. To si musíte určit jen vy sama.

Přemýšlejte o stylu vašich Vánoc

Právě teď je taky ideální doba přemýšlet o tom, jak chcete letošní Vánoce trávit a v jakém stylu se vánoční přípravy i celé vánoční svátky u vás doma ponesou. Pojedete na Štědrý den k rodičům nebo je naopak pozvete k vám domů? Budete chtít slavit jen v úzkém kruhu rodinném nebo si Vánoce naopak milujete velkou společnost? A v jakém stylu budete Vánoce připravovat? Chcete aby Vánoce u vás doma byly více slavnostní a formální nebo jste minimalisté, kteří si na okázalost zrovna nepotrpí. Nebo chcete letošní Vánoce slavit úplně netradičně a jinak? Ať už je to jakkoli, mluvte o svých představách i s vaším partnerem a rodinou. Nemusíte slavit Vánoce tak, jak se to u vás doma vždycky dělávalo, pokud vám to nevyhovuje a necítíte se v tom dobře. Nebojte se zavádět u vás doma vaše vlastní zvyky a tradice nebo je třeba naopak i měnit. Spousta lidí je z Vánoc otrávená už dopředu jen proto, že způsob, jakým Vánoce vždy slaví, je jim naprosto cizí. Samozřejmě, pokud slavíte Vánoce např. u rodičů, budete muset respektovat jejich zvyky. Možná je ale právě letos čas na změnu.

Prohlédněte vánoční zásoby z loňska

Pokud jste právě rozhodla slavit letošní Vánoce prakticky bez dárků, cukroví i jakékoli výzdoby, nejspíš tento bod můžete s klidem přeskočit. V opačném případě vám už nejspíš jdou hlavou myšlenky na to, co všechno je potřeba zařídit a nakoupit. Budeme upřímné, Vánoce v rodině nejsou úplně levnou záležitostí a většina z nás investuje každý rok do dárků, kterými chceme potěšit naše blízké, ale často také do výzdoby či kvalitních ingrediencí do cukroví. Než ale začnete ve velkém nakupovat balicí papíry, stužky, dekorace nebo třeba mandlové plátky a lískové ořechy, projděte si v klidu všechny zásoby, které doma máte a zjistěte, co opravdu potřebujete doplnit a na čem naopak můžete ušetřit. Předejdete tak tomu, abyste utratila spoustu peněz za zbytečnosti a váš domov nezahltíte věcmi, které vám doma nespotřebované budou ležet nejméně do dalších Vánoc. Protože přinést uprostřed léta na narozeninovou oslavu dárek zabalený do papíru s motivem vloček či vánočního stromečku, opravdu není to pravé ořechové.

Napište si seznamy

I když to možná celý rok neděláte, o Vánocích jsou seznamy opravdu užitečným pomocníkem. A právě teď je ta ideální doba si je v klidu sepsat. Napište si seznam všech lidí, kterým chcete letos dát dárky a jednotlivé zakoupené dárky si k nim připisujte. Nejvíce dárků nakupujeme nejspíš všichni našim dětem. I té nejlepší mámě pod sluncem se tak může lehce stát, že zatímco, pro jedno dítko má už začátkem listopadu ve skříni pět dárků, pro to druhé se na dně skříně zatím krčí jen jeden. Seznamy dárků vás také ušetří toho, abyste nekupovala hlouposti, které se vám v obchodě možná zalíbily, ale o kterých po příchodu domů zjistíte, že je vlastně nemáte komu dát. Když si navíc všechny dárky vypíšete, budete mít lepší přehled o skutečném počtu dárků i jejich hodnotě. Možná vás to po Silvestru ušetří strachu, z čeho vyžijete do příští výplaty.

Seznamy jsou ale skvělé také na to, abyste si sepsala, kolik druhů cukroví budete letos péct a co všechno k pečení budete potřebovat. Při pohledu na ně vám pak bude hned jasné, zda se vám vyplatí nakupovat suroviny na pečení v akci po deseti kusech nebo je to pro vás úplně zbytečné. Seznamy můžete využít také při plánování vánoční výzdoby, předvánočního úklidu i při přípravě štědrovečerní tabule. Určitě doporučujeme se seznamem v ruce plánovat také jídlo na svátky. I tady předejdete zbytečnému plýtvání peněz i potravin.

Převezměte zodpovědnost a užijte si to

Čekají vás první Vánoce ve vaší domácnost nebo první Vánoce s miminkem? Skvělé! Máte úžasnou příležitost k tomu, abyste se do toho dala naplno a připravila sobě i celé své rodině kouzelné Vánoce. Jistě, to neznamená, že musíte dělat všechno sama. Nebojte se ale převzít tu zodpovědnost a tvořit Vánoce po svém. Už nemusíte dělat všechno stejně jako to dělala vaše maminka (i když se samozřejmě můžete inspirovat). Zvlášť pokud jste už sama maminkou, máte před sebou krásný a velký úkol. Vytvořit Vánoce pro vaše děti. Co byste chtěla, aby si vaše děti z Vánoc pamatovaly? Na co byste chtěla jednou sama vzpomínat? Víte to? Pokud ne, přemýšlejte o tom. Ano, teď je to už vaše zodpovědnost. Nikdo jiný to za vás neudělá. Nesnažte se o dokonalost. Dokonalou ženu, maminku ani dokonalé Vánoce nikdo nečeká. Buďte svá, dejte do těch letošních vánočních příprav sama sebe a UŽIJTE SI TO!

 

 

Photo by: David Vávra

Pomůžeme vám připravit váš domov (nejen) na Vánoce

Děsíte se vánočního úklidu, protože víte, že ve vašem domově přeplněném věcmi je náročné i jen utřít prach na poličkách? Už teď přemýšlíte, kam uložíte nové hračky, které dostanou děti pod stromeček? Ráda byste si konečně užila Vánoce v uklizeném a útulném domově, do kterého se nebudete muset stydět pozvat žádnou návštěvu?

Pomůžeme vám s tím a věřte, že během pár hodin proměníme váš byt či dům v místo, ze kterého se vám nebude chtít odejít. 

Jste z Brna či blízkého okolí? Pak neváhejte a zamluvte si termín organizace vašeho domova ještě dnes. Připravíme pro vás na míru návrh organizačního řešení a ve smluveném termínu s vámi osobně vše vytřídíme a pomůžeme vám doma vytvořit konečně nový a praktický systém ukládání vašich věcí.

Věřte, že ten pocit úlevy a radosti vám vydrží i dlouho po té, co odstrojíte poslední vánoční ozdoby.

Vánoce v klidu

V dnešním článku jsme naťukly vánoční přípravy. Právě vánočním přípravám jsme ale loni věnovaly celou knihu s názvem Vánoce v klidu. Najdete v ní spoustu praktických tipů, jak si ty vánoční přípravy opravdu užít a vychutnat. V knize najdete témata jako jsou právě dárky, vánoční cukroví, úklid nebo výzdoba. Do knihy jsme ale sepsaly také naše vlastní vánoční příběhy a přešlapy. A součástí knížky jsou samozřejmě také krásné fotografie plné vánoční atmosféry. Pokud toužíte po tom, aby Vánoce u vás doma byly opravdu něčím výjimečným a přitom si je chcete vychutnat bez zbytečného stresu, který kolem Vánoc tak často panuje, pak je e-kniha Vánoce v klidu právě pro vás.

 

 

 

 

10 komentářů

  1. Dámy,to je nádhera… Díky… Uz vloni jsem i díky Vám mela Vanoce docela v klidu a letos to bude urcite jeste lepsi…Mimochodem,znate pisnicku Jenom klid od Lucie Bile😉? Mejte se krasne! Pavla

  2. Chtěla bych Vám moc poděkovat za Vaše slova, články.. 🙂 Je to pro mne hodně inspirativní a motivující, především v oblasti Vánoc a jejich plánování 🙂 Každý rok se snažím určité věci zlepšovat, někdy úspěšně, někdy méně, ale letos mám pocit, že to zvládnu všechno… a to i přesto, že mám 23.12. termín porodu. Nebo možná právě proto:) Mám v plánu co nejdříve nakoupit dárečky, přichystat dceři adventní kalendář, který máme už od loňského roku ušitý, ideálně 25.12. na Kateřinu rozsvítit v okně světýlka a mít hotovou výzdobu, tak jsem sama zvědavá na svou úspěšnost 🙂 Beru to i jako malou přípravu toho, že příští rok bychom konečně už měli slavit první Vánoce v novém baráčku, protože teď bydlíme v malém bytě a Vánoce slavíme společně s mými rodiči u nich v baráku..je to vždycky moc krásné a příjemné, ale už se trochu těším jen na ty „naše“, i když už teď je mi jasné, že rodiče u toho chybět nebudou, i když se budou konat u nás:) Tak mi držte palce, ať to letos všechno zvládnu a běžím si do diáře zapsat datumy z vaší výzvy 🙂

    1. Veru, děkujeme moc za zpětnou vazbu. Máme radost, že jsou pro vás naše články inspirací, a že vás motivují. Přejeme vám, ať jsou ty vánoční přípravy co nejvíc v klidu a hlavně, ať se v co největším klidu a pohodě nese i příchod nového člena rodiny na svět. 🙂 To budete mít jistě nádherné Vánoce s tak úžasným dárečkem. 🙂 Držíme palce!

  3. Wow, tak díky moc za článek. Docela mě to nabudilo a zároveň uklidnilo. Letos budu dávat jenom jednoduché dárečky. Jeden z nich už mám doma od https://www.inity.cz/. Jako každý rok, fakt dlouho řeším, jaký dárek manželovi. Tak letos to bude autokosmetika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: