Zveme vás na návštěvu. K vám domů

 

Jsme v polovině dubna a současně také v půlce našeho tématu úklid, kterému se na blogu věnujeme celý duben. Na začátku měsíce jsme vás vyzvaly k tomu, abyste svůj domov zbavili všeho, co je navíc, co už nepotřebujete, co už je nenávratně zničené nebo toho, co vám nedělá žádnou radost. Pokud jste naši výzvu přijali, v této chvíli by váš domov měl být o něco vzdušnější a měl by vám dělat o něco větší radost. Pokud jste výzvu nestihli, není problém se teprve připojit a ke všem článkům se vrátit o něco později. Pokud máte za sebou dva týdny tvrdé práce, dnes si trochu odpočinete. Zveme vás na návštěvu. Ptáte se kam? Nebojte se, nemusíte chodit nikam daleko. Dnes totiž půjdete k sobě domů.

Ne, nezbláznily jsme se a věříme, že svůj domov znáte dobře a nemusíte sami sebe navštěvovat. Možná je ale trochu problém právě v tom, že svůj domov znáte tak dobře, že už některé věci možná ani nevnímáte. Možná se doma necítíte pořád tak úplně nejlíp, ale vlastně nevíte proč. Možná je důvodem právě to, že vám při pohledu na váš domov chybí nadhled. Dost možná se ale už po přečtení dnešního článku podíváte na svůj domov jinýma očima a pustíte do malých i větších změn, které vám pomohou udržet pořádek u vás doma každý den a promění váš domov v místo, které budete milovat. 

Vítejte doma

Těšíte se vždy na ten okamžik, kdy otevřete dveře svého domova? Víte přesně jaký pohled se vám naskytne? Je to chvíle, kdy za sebou zavřete dveře a z rušného světa tam venku vkročíte do klidu, který patří jen vám a vaší rodině? Nebo se toho prvního dojmu vždycky naopak trochu obáváte? Sice víte, co vás za dveřmi čeká, ale ta představa není ani trochu lákavá?

Pokud to první, co uvidíte vždy po otevření dveří, je především nepřehledná změť svršků, bot, hraček a nevytříděné pošty, nejspíš pro vás návraty domů nejsou odpočinkem, ale spíš dalším stresem. To je ale rozhodně velká škoda. Skvělá zpráva je, že to tak být nemusí. Jaký bude první dojem z vašeho domova pokaždé, když vkročíte do dveří, záleží především na vás. Sepsala jsem pro vás aspoň pár tipů, které by třeba už zítra mohly způsobit, že se na to otevření dveří budete opravdu těšit.

První pohled 

Všichni víme, jak je první dojem důležitý. To stejné platí i o vašem domově. Váš první pohled  by měl směřovat na místo, které vám beze slov řekne „Vítej doma“. Soustřeďte se právě na to místo, které vidíte po otevření dveří jako první a udělejte vše pro to, abyste se na něj vždy těšili. Právě tohle místo je totiž v našem domově jedno z nejdůležitějších, i když je to často místo, které je opomíjené a zanesené nejrůznějším nepořádkem, který nemáme kam jinam dát. Dejte si tedy tu práci a zvelebte a zútulněte právě tento koutek vašeho domova tak, aby každý příchod domů byl opravdovou radostí a úlevou.

Pravidlo jedné bundy

Čím více členů rodiny, tím více nepořádku se tvoří u dveří. Nechte si v blízkosti dveří tedy pouze to, co na dnešní den aktuálně potřebujete vy, i ostatní členové vaší rodiny. Vše ostatní pečlivě ukládejte do botníků a do skříně a pravidelně kontrolujte také vzhled vašich svršků a bot, těch dětských zvlášť. 🙂  Vždy zkuste nechat také nějaké volné místo pro případné návštěvy, aby se u vás doma cítili opravdu vítány a to i v případě, že nikoho nečekáte. Přece jen, nikdy nevíte, kdo z dávných přátel zrovna projíždí vaším městem…

Uklízejte hned za dveřmi

Tašky s nákupem, neroztříděná pošta a nejrůznější věci, které si přinášíme domů během dne, často končí přímo za dveřmi. A vytváří tak nepořádek. Po příchodu domů tedy nejdřív dejte do pořádku a do pohody sebe a hned po té se vraťte ke vchodovým dveřím a pečlivě roztřiďte a ukliďte vše, co jste si domů přinesli. Toto pravidlo dodržujte vždy, když se vrátíte domů, kdykoli během dne. Přiznávám, je to možná trochu otravné, ale velmi účinné. 🙂

Kde se mohu opláchnout, prosím?

Koupelna či toaleta (případně obojí dohromady), je často to první, co navštívíme po příchodu domů, když se potřebujeme osvěžit po dlouhém dni nebo zkrátka jen smýt prach a špínu okolního světa. Milujete tuhle chvíli? Je pro vás návštěva koupelny opravdovým osvěžením nebo se soustředíte hlavně na to, abyste překročili hromadu špinavého prádla a setkání s mokrým ručníkem, který už dávno nevoní čistotou, vám na náladě dvakrát nepřidá? Pravdou ale je, že i z té nejmenší koupelny lze vytvořit malé lázně. Jak na to? 

 • Umyvadla, vanu, sprchový kout i toaletu udržujte ve stálé čistotě. Umývejte, vytírejte do sucha, osvěžujte. A to všechno pravidelně a často. Nemusí to být tak náročné, jak to vypadá. Umýt si každé ráno umyvadlo a vyleštit zrcadlo sobě pro radost je totiž ve skutečnosti opravdu především radost. Rozhodně to aspoň vyzkoušejte. Věřím, že ke skvrnám od pasty a zbytkům mýdla v umyvadle už se nebudete chtít nikdy vrátit.
 • Vyhněte se setkání s mokrým ručníkem. Znáte ten nepříjemný pocit? Osvěžíte si ruce, chcete se utřít a místo toho se vaše voňavé ruce setkají s něčím, co připomíná spíše právě použitý kuchyňský hadřík na nádobí. Brr. Tohle nechcete zažívat, že ne? Pravidelně tedy svoje ručníky kontrolujte a měňte je raději dřív nežli později. Vaše ruce si to zaslouží. A ty ručníky koneckonců taky.
 • Méně je více. Platí to rozhodně i v koupelně. Nepřehánějte to s nákupem všelijakých voňavých lahviček. Používejte raději menší množství a dbejte spíše na kvalitu. Kvalitní výrobky se často ukrývají také v krásnějších obalech, které vás tak budou hýčkat i samotným pohledem na ně. Dvacet lahviček na vaně, které hrají všemi barvami z vaší koupelny těžko udělají oázu klidu. Přemýšlejte o tom, co kupujete a zda to opravdu potřebujete. Navíc čím méně věcí budete mít na plochách, tím lépe a rychleji je budete udržovat v čistotě.
 • Dbejte na detail. Kytička sušené levandule na umyvadle nebo krásná vonná svíčka. Otevřená polička se srovnanými ručníky nebo proutěný košík na vaně, přírodní difuzér na toaletě v krásném obalu. Detaily, které vás budou bavit. Myslete na to, co si stavíte před oči. Záleží na tom víc, než možná tušíte.

Pojďte dál, dáme si kávu

Jak vypadá váš domov, když pozvete na odpolední kávu třeba kamarádku? Nejspíš si dáte záležet na tom, aby doma bylo čisto a příjemně. Možná máte dokonce květiny na stole a ve dřezu se pravděpodobně nekupí hora špinavého nádobí. Proč to děláte? Nejspíš proto, že chcete, aby se u vás doma cítili lidé dobře. A na tom není určitě nic špatného.

Pokud tedy zvládáte připravit svůj domov na příchod hostů, určitě to zvládnete i tehdy, když žádné nečekáte. Proč by vlastně měl být váš domov krásný a uklizený jen v případě, když do něj vstoupí lidé, kteří v něm ani nežijí? Není to škoda? Pokud je pro vás náročné vnést pořádek do svého domova, zkuste si každý den představit, že čekáte návštěvu a snažte se udržovat svůj domov přesně v takovém stavu, do jakého byste bez potíží mohli pozvat své přátele. Časem zjistíte, že to vlastně vůbec není tak těžké. Naopak.

Pokud se naučíte takto pečovat o svůj domov, nejen, že vás už pravděpodobně nerozhodí žádná nečekaná návštěva, ale budete mít svůj domov také mnohem raději. To, o co pečujeme, k tomu si vytváříme vztah a stává se pro nás něčím důležitým.

 

Pozvěte se na návštěvu kdykoli bude třeba

Pevně věřím, že vám dnešní článek pomohl podívat se na váš domov z trochu jiného úhlu pohledu. Rozhodně to ale nemusí skončit jen přečtením jednoho článku. Chci vás povzbudit, abyste se k sobě na návštěvu zvali tak často, jak to bude třeba. Zkoušejte se čas od času na váš domov dívat tak, jako byste v něm byli poprvé. Přemýšlejte o tom, jak na vás působí věci, které ve svém domově máte a nebojte se změn. Inspirujte se také u svých přátel a všímejte si toho, co se vám líbí, ale i toho co se vám třeba nelíbí, když jdete na návštěvu do jiného domova.

 

Photo by: David Vávra

Toužíte žít také v krásném a uklizeném domově?

Necítíte se ve svém domově už delší dobu dobře? Zjišťujete, že heslo „bordel v bytě, šťastné dítě“, není tak úplně pravdivé? Toužíte zbavit svůj domov nepořádku a chaosu, ale nevíte, kde a jak vlastně začít?

Změnit zajeté koleje není snadné, ale s námi na to nemusíte být sama. 

Pojďme to společně probrat a najít nový směr pro váš domov na on-line konzultaci. Projdeme s vámi vaši situaci, definujeme problémy a rády vás provedeme celým procesem až k domovu, ve kterém opravdu chcete žít.

Nebo si rovnou objednejte si virtuální organizaci a my vám připravíme návrh organizačního řešení přímo na míru vašim aktuálním potřebám a životní situaci.

 

 

7 comments

 1. Opravdu moc krásný článek, nikdy mně nenapadlo pozvat sebe sama na kávu. A hlavně přesně takhle to mám, že uklidím skvěle před návštěvou… chci to mít krásné, milovat to tady, ale děsně mě frustruje, že muž i děti jsou bordeláři. připadám si jako služka. Ale asi si to tak nesmím brát :-))) krásné inspirativní, hned se zvedám od kávy a jdu na chodbu a koupelnu. díky pa

  1. Dáši, moc děkujeme! My si uvědomujeme, že články píšeme pro ten jakoby ideální stav, ale život často ideální není…nicméně máme za to, že změna nejlépe začíná ve chvíli, kdy s ní člověk začne sám u sebe. I ti ostatní se pak často přidají, aspoň částečně. 🙂 Přejeme, ať se to u vás doma daří, ať je vám tam krásně všem a je to opravdu místo, které budete milovat. Držíme palce!

 2. Ahoj Markéto, píšete to s Míšou moc hezky. Čtu Vás pravidelně. Jste motivující a pozitivní. Jen fakt někdy nevím, jestli ten čas věnovaný úklidu stojí za to. Mám často dojem, že uklízím pořád a není to vidět. Musela bych je asi vystěhovat, ty zbylé čtyři…:-) Nebo si na to vzít měsíc dovolené.

  1. Pavli, moc díky! Rozumím, co chceš říct, ale z vlastní zkušenosti mi ta práce s úklidem přijde pořád lepší, než žít doma v chaosu a nepořádku. Jen je ale jasné, že právě tu míru chaosu a nepořádku máme každý trochu někde jinde a tu svou si musí každý najít sám. 🙂 Je jasné, že stejně jako někoho stresuje velký nepořádek, jiného zase může úplně stejně stresovat přílišný pořádek. Zcela obecně vzato se ale myslím nám všem dýchá a žije lépe tam, kde věci mají nějaký svůj systém a řád. Tak ať se to daří a tu dovolenou si určitě schovej na jiné a ještě mnohem zajímavější projekty, než je úklid. :)))

 3. Aaaaaach 🙂 co k vašim článkům dodat? Asi jen, že tentokrát si přeji, aby neskončil duben? 🙂 Moc milé, pozvat sama sebe na kávu je opravdu originální a je to vskutku jiný pohled na věc. Ve vašich článcích se prostě vidím… pokaždé, když z domova odcházíme, tak se snažím, aby to doma vypadalo tak, že rovnou mohu přijít s (nečekanou) návštěvou 🙂 I když máme ráno naspěch, ustlat postele, sklidit nádobí po snídani do myčky, nebo přeleštit to zacákané umyvadlo je opravdu chvilková záležitost a vždy odcházím s lepším pocitem. Nejednou se stalo, že jsem opravdu s návštěvou přišla (setkání maminek ve školce v šatně je nepředvídatelné pokaždé 😀 ) a mohla jsem se cítit v pohodě a užít si pokec s přítelkyní, než se stresovat, jestli taky vidí tu vrstvu prachu na televizi…
  Jinak na to leštění mám jeden super tip, ale úplně nevím, zda tady mohu jmenovat konkrétní produkt 🙂 každopádně jde o jistý zázračný hadřík, kterému stačí jen teplá voda a musím říct, že ještě nic mi tak neusnadnilo úklid, jako právě toto.. vše se leskne jako nové, po jednom setření.. bez chemie a bez zdlouhavého leštění. Od té doby je pro mě úklid zase o něco radostnější..
  Jinak na kávu bych jisto jistě ráda zašla i k vám. Máte to doma nádherné, útulné.. jako by domácnost zvala k srdečným návštěvám.
  Moc děkuji, k vaším článkům se budu nejednou vracet.. Krásný den.
  Vaše věrná Bára 🙂

  1. Baru, ty jsi vážně zlatá! 🙂 A podle tvých příspěvků a zpráv to u vás určitě vypadá jako ze škatulky, o to víc nás těší, že i pro tebe byly dubnové články zábavou i inspirací, toho si opravdu moc vážíme. Po hadříku zapátráme, zní to skoro kouzelně. :))) A moc děkujeme za pochvalu našich domovů, nakonec člověk nikdy neví, třeba i na tu společnou kávu dojde. 🙂 Krásné dny a hodně radosti nejen z tvoření domova!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d bloggers like this: